Strona główna > Blog > Półtora metra czy 80 centymetrów?

Półtora metra czy 80 centymetrów?

rozstaw palakow drabina

Często dociekliwi klienci pytają: jaki powinien być rozstaw obręczy
kosza ochronnego w drabinach mocowanych? 150 cm czy 80 cm?

Przepisy europejskie oraz normy niemieckie (drabin niemieckich jest w Polsce bardzo dużo) mówią o 150 cm. Rozporządzenie naszego, polskiego  Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych i ich usytuowania  mówi wyraźnie o 80 cm. W tej sytuacji pierwszeństwo ma przepis krajowy, jako bardziej rygorystyczny i powinniśmy stosować rozstaw obręczy nie większy niż 80 cm.

Żeby było ciekawiej dotyczy to tylko "budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych" W innych przypadkach możemy posługiwać się przepisami europejskimi i stosować rozstaw obręczy 150 cm.

Jeżeli w budynku będzie stała maszyna to na drabinie na budynku będziemy mieli rozstaw obręczy 80 cm, a na drabinie na maszynie wystarczy 150 cm. Bądź tu mądry…

Zobacz jakie są polskie wymagania przepisów odnośnie drabin mocowanych, specjalnie dla zarejestrowanych w naszym serwisie przygotowaliśmy ulotkę na ten temat, może przydać się w dyskusjach z inwestorem lub nadzorem.

projektant maly

Przydatne informacje dla projektantów

Nie daj się zaskoczyć! Wszystko co powinieneś wiedzieć o drabinach przystępując do projektowania budynku.

Dowiedz się więcej »

Masz wątpliwości jaką drabinę zamontować?
Porady i konsultacje dla naszych Klientów, są całkowicie bezpłatne i do niczego nie zobowiązują.
Zapraszam do kontaktu z nami.

© 2013 crynoline

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: logo Abeon abeon.pl

Używamy plików cookies żeby było Ci wygodniej. Możesz to wyłączyć w swojej przeglądarce lub zaakceptować korzystając z naszej strony.